Jak v kuchyni hravě nahradit rafinovaný cukr?

Jak v kuchyni hravě nahradit rafinovaný cukr?

Bílý rafinovaný cukr se v posledních letech stál pravidelnou součástí našich jídelníčků i životů. Ročně ho zkonzumujeme nepředstavitelné množství, v průměru něco kolem 36 kilogramů na osobu, což je doslova alarmující číslo. Bílý cukr díky rafinaci přichází o tolik pro tělo důležité vitamíny a minerály a energii, kterou s sebou přinášejí jednoduché cukry, tak nemá vůbec žádnou přidanou hodnotu a našemu tělu spíše škodí.

Užívání cukr v nadměrném množství může mít za následek větší riziko vzniku civilizačních chorob, jako je obezita nebo cukrovka, ale také onemocnění srdce ve spojitosti s konzumací většího množství nezdravých tuků. Je to právě 21. století, které má za následek jednu z nejmohutnějších závislostí vůbec. Určitě nebudeme přehánět, když dodáme, že závislost na cukru se projevuje podobně jako ta na alkoholu, drogách nebo nikotinu. Zbavit se takové závislosti tak není vůbec tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

lžíce medu

Sladká chuť, kterou poznáváme už od malička, asi nadobro ze svého života vypustit nedokážeme. Naše tělo cukr potřebuje, bez něj by de facto nemohlo existovat. Cukr nemusí být až takovým prohřeškem, pokud jeho množství dokážeme omezit, případně ho nahradit zdravějšími variantami. Existuje celá řada alternativních sladidel, které dokáží život osladit stejně sladce, ale společně se sladkou chutí přináší i přidanou hodnotu v podobě vitamínů, minerálů a stopových prvků. Nebuďte však na omylu, i tyto zdravější sladidla jsou jen další možnost slazení, ale rozhodně se nejedná o stoprocentně zdraví prospěšné suroviny.

sušené ovoce

Bílý rafinovaný cukr zná téměř každý z nás. Hravě ho můžeme nahradit například hnědým třtinovým cukrem, který se vyrábí šetrnějším způsobem než ten bílý. Další oblíbenou náhradou může být med, který je několikanásobně sladší, potřebovat tak budete menší množství. Z těch méně tradičních stojí za zmínku xylitol sladidlo Nakliceno, stévie nebo kokosový cukr.