Jak fungují magnety? Díky magnetické síle

Jak fungují magnety? Díky magnetické síle


Obrovská síla magnetů může působit tajemně. Kovově vypadající kotouč nebo třeba kvádr na železné trubce, ocelové konstrukci i plechu udrží přicvaknutý celý stoh papírů. Jak je to možné? Kde se síla magnetů bere a z čeho jsou silné magnety vyrobené? Čtěte dál.

Silné magnety jsou zajímavé v tom, že fungují díky síle, která není vidět, ani nijak poznat, dokud je nepřiblížíte k feromagnetickému materiálu, například k železu, oceli či niklu, anebo k jinému magnetu. Do té doby vypadají jen jako kousky kovu.

UMG2136-Jak-funguji-magnety-diky-magneticke-sile-uvodni

Jak to, že magnety vypadají jako kovové?

V minulosti byly hojně využívané takzvané feritové magnety. Ty jsou však slabé. V dnešní době se mezi nejpoužívanější magnety řadí neodymové magnety. Jsou vyrobené ze slitiny železa, boru a neodymu a z výroby mají šedočernou barvu.

Výrobci skoro vždy magnety opatřují ochrannou vrstvou – poniklováním, pozinkováním, případně pogumováním nebo třeba zapouzdřením do plastu. Díky tomu magnety více vydrží. Jelikož obsahují železo, bez ochranné vrstvy by mohly korodovat.

I tak jsou ale neodymové magnety určené hlavně do interiéru. Pokud potřebujete silné magnety použít venku, můžete použít poplastované nebo pogumované magnety.

Kde se v magnetech bere magnetická síla?

Aby byl magnet magnetem, musí se nejdřív magnetizovat. To se děje na průmyslových magnetizátorech během výroby magnetu, po nanesení ochranné vrstvy.

Neodymové magnety (NdFeB) umožňují velkou míru magnetizace. Díky tomu pak mají velkou magnetickou sílu a udrží i mnohonásobek své hmotnosti. Břemenové magnety, určené do dílen a výroben, unesou i několikatunová břemena.

Magnetizace je trvalá. Silný neodymový magnet funguje bez elektřiny. Proto se tyto magnety označují jako permanentní.

UMG2136-Jak-funguji-magnety-diky-magneticke-sile-2

Kotouče, kvádry, krychle, kruhy, tyče i jiné tvary magnetů

Silné neodymové magnety mohou mít různý tvar. Pro všelijaké účely si můžete pořídit neodymy ve tvaru kvádru, kostky, koule, magnetické tyče, kruhy a další podoby. K čemu se mohou hodit? Na blogu Magnetik.cz najdete mnoho návodů, jak silný magnet využít. Uvádíme pár příkladů:

  • kvádrové nebo kotoučové magnety jsou vhodné pro magnetické zavírání skříněk, dárkových kazet, k připevnění sítí proti hmyzu do oken,
  • existují i magnety zapouzdřené v ocelovém pouzdře, magnetické háčky.

Kromě zmíněných magnetů jsou k dispozici také magnetické fólie, rámečky, různé magnetické držáky a úchyty, teleskopické vysunovací magnety, kancelářské magnety nebo super silné magnety pro lovce pokladů z vodních hlubin. Všechny typy magnetů seženete na webu Unimagnet.cz