Velmi dobrý čaj

Velmi dobrý čaj


Těch je samozřejmě obrovská spousta druhů. Nedá se to spočítat. A každý má nějaký vliv na naše zdraví. Je však třeba vědět a znát všechno kolem. Jako naše prababičky. Ta moje chodívala vždycky na jaře na kopřivové listí. Brávala mne občas s sebou, ale já se kopřiv bál, protože kousaly. Babička je trhala bez rukavic a říkával, že je to dobré na revma. Doma pak otrhala listí, a to velké zespod dávala kačenám. Zamíchány tuším s kukuřičným šrotem. Ty menší listy shora, tedy z vrchní části kopřivy nechávala na čaj a někdy také dělala jakýsi zábal vlasů. V každém případě je kopřiva velice dobrá léčivá bylina a my se na ni podíváme.

Kopřiva, latinsky Urtica je u nás k vidění naprosto všude. Je jich spousta druhů, u nás se vyskytují tři. Nejčastější je Kopřiva dvoudomá, a právě ta se sbírá coby léčivka.

kopřiva dvoudomá

Většinou se sbírají pouze listy, ale i nať může léčit, obsahuje totiž další léčivé látky. Jsou zde fenolkarbonové kyseliny, flavonidy a ještě troška různých minerálních látek. Kopřivu lze použít například při krvácení z dásní. Stačí udělat tinkturu a tou si dásně potírat. Někde se uvádí, že postačí výluh a pravidelně jím proplachovat ústní dutinu. Největším přínosem je však bezesporu kopřivový čaj. Jak již zmíněno, nejsilnější a s největším účinkem je ten z mladých listů jarních rostlin. Touto dobou se síla rostliny soustředí právě v nich. Listy sesbírané právě v tomto období se cení nejvíce.

čaj z kopřivy

Vylouhovaná droga se pak může pít i vícekrát denně, a to klidně samostatně nebo ve směsi s jinými bylinami. A sběr vás nemusí zajímat, pokud byste chtěli tento čaj koupit. Rostlina se sice sbírá dobře a rychle přibývá, avšak při sušení je nutno ji hlídat, občas obrátit a nechytla plíseň. S tím si však nelamte hlavu a klikněte na odkaz výše. Tam si můžete kopřivový čaj objednat bez starostí se sběrem nebo sušením.