Úskalí vlastního bydlení v bytě

Úskalí vlastního bydlení v bytě

Bydlení je v současné době hodně drahé. Nájmy neustále rostou a náklady na bydlení se tím pádem zvyšují. Nejeden člověk tím pádem chytne po kontaktu na hypotečního poradce a začíná sjednávat koupi bytu. Nákup bytu v současné době má svá úskalí. Jaká to jsou?

obývák v bytovém domě

1.      Vysoké pořizovací ceny bytů

Pořizovací ceny bytů se vyšplhaly do obrovských výšin. Ceny se pohybují opravdu vysoko, na malém městě dáte za byt 3+1 s klasickou výměrou minimálně 2 miliony korun. Ve větších městech a v Praze jsou ceny ještě vyšší. To znamená, že hypotéka je samozřejmě hodně vysoká, navíc většina bank dnes požaduje, aby si nakupující uhradili aspoň 10% z ceny bytu sami. Další položkou, která se odvíjí od ceny bytu je daň z nabití nemovitosti. Čím je vyšší cena nemovitosti, tím více zaplatíte.
sídliště s byty

2.      Unáhlená koupě

S nákupem bytu i domu se často unáhlíme. Spousta párů po chvíli bydlení zjistí, že jim byt nestačí a shání větší byt, nebo rovnou dům. Spousta párů totiž začíná na menších bytech typu 1kk a nebo 2kk či 2+1. Tyto byty jim stačí do doby, než si chtějí pořídit děti. Jakmile se děti narodí, zjistí, že je jim byt malý a je tu problém. Prodej bytu zatíženého hypotečním úvěrem totiž není jednoduchý, často navíc získáte méně, než jste za byt dali.

3.      Co si zjistit než byt koupíte

Byty v paneláku mají svoje problémy. Problémy dělají především sousedi a předsedové bytového družstva. Pokud někoho v paneláku znáte, pak zkuste zjistit, jací lidé tam žijí, zda se s nimi snesete, jak probíhají domovní schůze a zda někdo dělá problémy. Zajímejte se také o to, jak často se v panelovém domě střídají lidé. Před nákupem bytu si pořádně promyslete, na jak dlouho vám byt bude stačit, zda nemáte v plánu v dohledné době rozšířit svoji rodinu. Nekupujte zbytečně byt, který byste po dvou letech složitě prodávali pro nedostatek místa.

Posted in Byt