Udělejte si analýzu vlastních příjmů a výdajů a začnete šetřit!

Udělejte si analýzu vlastních příjmů a výdajů a začnete šetřit!

Nebude to otázka jednoho člověka ze sta. Bude takových lidí více. Rodina, která se rozpadne, člověk, který ztratí práci, člověk, který jde do důchodu. Čerstvý absolvent, který se musí postavit na vlastní nohy.
Z pravidla nás ve škole neučí, jak se poprat se situací, kdy nemáme dostatek financí na běžný život, a tak je potřeba se občas zamyslet nad tím, jak vydržet do výplaty, a kde vzít další peníze na další měsíc, abychom se nedostali do kolotoče nesmyslných úvěrů, šíleně vysokých úroků a následně neschopnosti splácet.
digitální marketing
Udělejte si přehled
První řadě je potřeba si udělat přehled. Čeho? Vlastních příjmů a vlastních výdajů. Je běžné, že každá firma si musí evidovat svoje příjmy a výdaje a jednou v roce podat daňové přiznání. Velké firmy i každý měsíc. Ale dospělý člověk, který je samostatnou jednotkou by takový přehled měl mít i o svém osobním životě.
•        Sepište si svoje vlastní pravidelné příjmy
Ideálně si každý měsíc udělejte přehled o tom, kolik peněz dostáváte z práce a z dalších zdrojů, abyste i na konci roku viděli, jak jste si vedli, a zda máte situaci nějak řešit.
•        Sepište si vlastní pravidelné výdaje
Toto je základ každého bádání ve vlastních financích. Udělejte si sešit, do kterého si budete všechny věci ohledně financí psát. Napište si na první stránku přehled všeho, co musíte platit každý měsíc. Máme na mysli samozřejmě nájem, hypotéku, telefon, pojištění, vodu, elektriku, televizi, plyn, internet, benzín, splátky úvěrů a další. Prostě všechno, co musíte každý měsíc určitě zaplatit.
rozpočet domácnosti
Máte-li na to čas a jste-li ten typ člověka, který chce mít dobrý přehled o svých financích, neváhejte si udělat i přehled všech výdajů na daný měsíc. Myslíme tím nákupy potravin, drogerie, oděvů, kosmetiky, výlety, koníčky. Prostě všechno, za co dáváte peníze.
•        Udělejte analýzu
Na základě rozdílu mezi příjmy a nutnými výdaji uvidíte, kolik peněz měsíčně vám zbývá na další věci, jako je jídlo, pití, zájmy, koníčky, drogerie. I když tyto položky jsou nutnými výdaji v běžném životě, dají se upravit.
•        Na čem lze ušetřit?
Ať už budete nakupovat v jiném obchodě či budete hlídat akce, vždy si můžete částečně ulevit i v těchto věcech. Jíte rádi teplé večeře? Tak si začněte vařit a nenechávejte si jídlo vozit. Máte rádi teplé obědy v práci? Nechoďte jeden měsíc po restauracích, ale vařte si doma. Máte rádi víno? Nekupujte jej v supermarketech, ale najděte si stáčírnu vína, kde budou mít dobré víno, ale za jiné peníze. Prostě si projděte všechno, na čem vydáváte zbytečné peníze.

Posted in Nezařazené