Pro většinu seniorů je stěhování přítěž, čím je člověk starší, méně pohyblivý a navyklý na jistý denní stereotyp, tím větší problémy mu činí přizpůsobivost dané situaci. Takové stěhování v Neratovicích, kdy je ve hře seniorský byt, může být traumatizující událostí, která na starších lidech zanechá stopy zejména na duši.
Jak si počínat v situacích, kdy potřebujeme nutně přestěhovat byt starších lidí a jsme jejich přímí příbuzní nebo rodinní přátelé?
Pomáhejte jim s balením a tříděním věcí – snažte se staršího člověka, nejlépe blízkého příbuzného, pozitivně motivovat svou přítomností a pomocí a zároveň mu vysvětlujte, že je zbytečné skladovat nepotřebné věci, které jen zabírají místo a berou energii. Každopádně však na nikoho netlačte násilím a respektujte svobodnou vůli.
Objednávejte stěhováky včas – stěhovací firmu kontaktujte alespoň měsíc před stěhováním a domluvte si schůzku přímo v místě, kde staří lidé bydlí, aby zástupce firmy mohl mít jasnou představu, co a kam se bude přemísťovat. Stěhovací firma by také měla vědět, že jde o stěhování seniorů, a že bude zapotřebí možná více trpělivosti a empatie.
Nachystejte seniorům pokrmy na celý den – ve stěhovací den začne „blázinec“ a nebude čas na nějaké vaření. Ideální není ani nakupování svačinových baget např. u čerpacích stanic, raději starším lidem nachystejte jejich oblíbená jídla a nezapomeňte na nápoje. Snažte se jim i na talíři stěhovací den usnadnit.
Vezměte seniory do nového působiště – v dostatečném předstihu se běžte společně podívat do míst, kam se stěhování uskuteční, aby si každý starší člověk mohl vytvořit představu, jak to tam vypadá, kde jsou obchody, kam se dá zajít do parku na procházku, kde je zdravotní středisko, lékárna atp. Seniory zajímají především ty nejzákladnější věci, jako je stravování a lékařská péče.