Jaká nebezpečí nám hrozí na internetu?

Jaká nebezpečí nám hrozí na internetu?

Bezpečnost na internetu je velké téma, které se řeší především v posledních letech, čím více se internet rozvíjí. Dnes už je velmi málo lidí, kteří internetu vůbec nepoužívají a jak se technologie vyvíjejí, sice se rozšiřují možnosti ochrany před nebezpečími, které číhají na internetu, ale také vznikají nové způsoby, jak vaši bezpečnost na internetu ohrozit.

zeměkoule

Nebezpečí může mít mnoho podob. Třeba takové krádeže platebních údajů, s kterými se setkáváme velmi často. Neověříte si dostatečně internetovou stránku, kam zadáváte své platební údaje, vložíte číslo své karty někam, kam nemáte a problém je na světě. Hackeři během pár minut ukradnou vaše údaje a peníze z vaší karty zmizí do pár minut. Stejně tak, pokud zadáte své přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví jinam než na ověřené stránky vaší banky.

Podvodníci to často zkouší pomocí podvodných emailů, které se tváří jako oficiální, třeba právě od vaší banky. Důvěřivý lidé se skrze odkaz v emailu přihlásí a nedojde jim, co si tím způsobí. Vše si proto ověřujte a pokud si nejste jistí, zda se nejedná o něco nebezpečného, kontaktujte raději svou banku, s kterou si budete moci ověřit, jestli se jedná o email od nich či nikoliv.

sociální sítě

Tohle ale není jediné nebezpečí na internetu, které v dnešní době hrozí. Rovněž se rozmohl „trend“, který ohrožuje především mladé dívky. Toto nebezpečí je tu snad od doby, kdy internet vznikl. Problém spočívá v tom, že za obrazovkou monitoru se může skrývat kdokoliv. Není tedy neobvyklé, že se nebezpečný člověk vydává třeba za kamaráda v podobném věku jako dívka či chlapec a tímto způsobem z nich vyláká peníze, nahé fotky nebo si s nimi dohodne schůzku. Tady je nejdůležitější osvěta a aby rodiče v rozumné míře kontrolovali, co jejich děti na internetu dělají a čím se tam zabývají. Prevence proti nebezpečím na internetu by měla být dnes součástí školních osnov.