Balíky jsou i obaly a odpady, pozor na pokuty!

Balíky jsou i obaly a odpady, pozor na pokuty!

Je opravdu skvělé, že se konečně začínáme zabývat nadbytečnými obaly a jejich ekologickým zpracováním. Podnikatelům však nastávají krušné časy, neboť evropská legislativa prozatím nestanovila žádný jednotný postup. Pokuty jsou často neúměrně vysoké.
červené balíčky
POSÍLÁTE FIREMNÍ BALÍKY DO ZAHRANIČÍ? VŽDY SE NEJDŘÍVE SEZNAMTE SE ZÁKONY DANÉ ZEMĚ.
Uvedu několik příkladů. Někde mají zvláštní předpisy pro obaly – lahve a podobně, a odpady – výplně, krabice. Jinde jsou obaly i odpady sloučené.  Kupříkladu Slovensko má nulovou toleranci, což v praxi znamená, že pošlete-li tam firemní balík, musíte mít předem sjednáno, jak bude s krabicí i výplní naloženo, tedy zajistit její ekologické zpracování. V Polsku je naštěstí za obaly zodpovědný příjemce, zatímco v Německu závisí povinnost na cenové výši daného zboží doručeného za daný rok.  A Rakousko? Chytrá horákyně. Prozatím mají jen vyhláškou ARA stanovené co je a co není obal, kde nerecykluje a sbírá, ale zodpovědnost závisí na dohodě mezi dodavatelem a odběratelem. Dokonce někde je i možné, že zodpovědnost přebere i přepravní společnost, případně zajistí vrácení obalů. No upřímně řečeno, vozit krabice tam a zpět po Evropě mi připadá dost zvrácené. Takže dobrá rada asi neexistuje. Každopádně pokud posíláte kamkoliv, informujte se přímo u odběratele. Když daná země umožňuje provádět recyklaci odběratelem, vyžadujte po něm doklad. Posíláte častěji?
hromada dárků
Hlídejte si množství. Nebo jako my sem tam odešlete něco malého třeba na Slovensko? Prozatím dávám zboží do hezkých krabiček, nazývám je luxusní a připisuji do faktury jako zvláštní položku za nulovou cenu a uvádím, že je součástí dárkového balení. Na nic lepšího jsem zatím nepřišla. Ach jo. Je poměrně složité vyhledávat jak to která země má a překlady vyhlášek, to je opravdu pro zkušené překladatele. Pokud si necháte text přeložit překladačem, možná se i zasmějete. Jisté je jedno, balení celého balíku do potravinářské folie je problematické téměř všude a některé přepravní společnosti takový balík ani nepřeberou.
TAKŽE PTEJTE SE, PTEJTE SE, PTEJTE SE. PŘÍMO ODBĚRATELE. POKUTA MŮŽE DOSÁHNOU I 1000000 KORUN.

Posted in Nezařazené