Jaké jsou výhody a nevýhody automatického řazení?

Jaké jsou výhody a nevýhody automatického řazení?

Pokud si pořídíte nový moderní automobil, snadno se může stát, že vám v něm něco bude chybět. Konkrétně se jedná o poměrně klíčové komponenty, řadicí páku a pedál řídící spojku. Můžeme se tedy ptát, jak vlastně řazení probíhá, neboť je poměrně důležitou součástí toho, aby auto bylo vůbec schopné jízdy.

 

Zdálo by se, že řízení vozu s automatickým řazením je jednodušší – koneckonců je zde o jeden ovládací prvek méně, čímž se situace ulehčuje zejména začátečníkům. A ti to rozhodně ocení. Veteráni silnic však mají k tomuto systému své výhrady.

 

klasická řadící páka

 

Nelze si v něm totiž například podřadit, což je technika, kterou mnoho řidičů používá. Spočívá v tom, že máte zařazeno o jeden stupeň méně, než by bylo záhodno. V autě s automatickou převodovkou něco takového není možné, neboť systém řadí za nás a ani on není všemocný.

 

Proto není divu, že například profesionální automobiloví závodníci dávají přednost klasickému typu, kde mohou volně řadit podle svých potřeb. A to je něco, co žádná automatika nedokáže – koneckonců, její hlavní úlohou je provádět dané úkony podle přesně daného programu. A program výjimky nezná.

 

vůz s automatickou převodovkou

 

Dále je také důležitá otázka údržby. Zatímco klasický řadící systém ji příliš nepotřebuje, u automatiky je tomu jinak. Zde jsou nutné pravidelné prohlídky a výměny částí, ideálně nejméně jednou za dva roky. To samozřejmě není zadarmo, a tak je potřeba se na to připravit.

 

Bohužel, tyto procedury jsou nutné, neboť je jasné, jaké následky by mohl vadný řadící systém mít. A věřte, že to rozhodně nestojí za ty peníze, které bychom opomíjením prohlídky řazení ušetřili. Následky by nakonec byly podstatně horší.

 

Proto je dobré před koupí vozidla dobře zvážit, který typ řazení pro vás bude nejvhodnější. Koneckonců, vůz vám při dobré péči může sloužit i deset a více let. Rozhodně bychom tedy měli vybrat takový, který nám sedne ve všech ohledech, včetně řazení. Tak budeme mít jistotu, že vybereme skutečně správně.