Hit jménem Chernobyl

Hit jménem Chernobyl


Chernobyl je pětidílný seriál, který vznikl v koprodukci stanic HBO a Sky (USA a Velká Británie). Premiéra se konala 6. května tohoto roku. Jak už ze samotného názvu vyplývá, děl pojednává o jaderné havárii, která se odahrála v nici z 25. na 26. dubna roku 1985 u ukrajinského města Pripjať.

památka černobyl

Tvůrci seriálu se snažili držet reálných faktů a inspirovali se i knihou Modlitba za Černobyl: kronika budoucnosti. Natáčení probíhali ve městě Vilnius, které se nachází v Litvě. Scény z elektrárny byly pořízeny v ignalinské jaderné elektrárně také v Litvě, která je už od roku 2009 mimo provoz. Tato elektrárna byla vybrána, protože se zde nacházejí reaktory podobné těm, které byly i v samotném Černobylu (proto se také elektrárně přezdívá „Pobaltský Černobyl”). Pár scén je i z okolí Černobylu, tady z Ukrajiny.

Seriál nás vtáhne do děje, ve kterém se sezmanujeme s okolnostmi havárie, reakcemi pracovníků elektrárny, nicnetušících hasičů, samotného státu a obyvatel, kteří ani v nejmenším netušili jakému nebezpečí čelili. Seriál zaútočí na vaše emoce a donutí Vás přemýšlet, jak byste v takové situaci jednali.         
zničené hodiny

Chernobyl se rychle vyšplhal na první příčky v oblíbenosti seriálů. Samotnou premiéru sledovaly dva milióny diváků. Po odvysílání je zaznamenán mnohem větší zájem o samotnou událost a dostala se do podvědomí i mladších generací. Černobyl zaznamenal větší příliv návštěvníků, kteří touží po jeho prohlídce.

Seriál se dočkal ale i kritiky ze strany historiků a to hlavně kvůli řadě nepřesností, které nám seriál poskytuje. Potěšeni nejsou ani Rusové, kteří si myslí, že seriál byl vytvořen záměrně za účelem poškození ruské energetické společnosti Rosatom, což je podle názorů odborníků i celkem možné. A z tohoto důvodu se Rusko rozhodlo natočit celou událost ze svého pohledu. Můžeme se tak těšit, že poznáme obě strany mince a budeme si tak moci utvořit svůj vlastní názor.