Domácí zvířátko

Domácí zvířátko

Známe to asi všichni, co doma máme děti. Jakmile uvidí zvířátko, ať už venku nebo u kamarádů, hned se jim promění jejich oči v blýskavé korálky a my víme, že je zaděláno na problému. Jestliže, polevíte jako většina rodičů, vždy se dobře rozhodněte, jaké zvířátko koupíte a hlavně, stanovte dětem pravidla, kterou budou dodržovat. Spíše zvolte menší zvíře, jako je křeček nebo morče, zdaleka vašim ratolestem postačí a nejsou s nimi tak velké problémy.

křeček u zeleniny

1)      Pravidelné čištění

Pokud už doma máte skotačivé morče nebo křečka, vždy dbejte na to, aby pravidelně vaše děti měnily podestýlku. Naučíte je tak nějakému systému, který budou dodržovat a může se jim hlavně hodit i do budoucna, kdy je režim nutný. Nehledě na to, že pokud čištění nebudou dodržovat, začne klec nemile zapáchat, což určitě není příjemné.
zachumlaný křeček

2)      Živení zvířátka

Tak jako každé zvíře, tak i to co budete mít doma, potřebuje jíst a pít. Tuto činnost také nechte na svých dětech, přece jenom pokud už domácího mazlíčka chtěli, měli by se o něj postarat i po této stránce. Doplnit vodu a misku se žrádlem nebo seno není tak obtížné a naučí se nějaké samostatnosti. Pokud sem tam zapomenou, upozorněte je na to, že i vy potřebujete denně jíst a pít a to vyžaduje i jejich mazlíček.

3)      Umývání

Umývání se týká spíše morčat, křečci se tak často umývat nemusí. Existuje speciální šampón přímo na hlodavce. Morčata jsou větší, proto potřebují větší péči, šampónem ho v umyvadle namydlíte a postupně oplachujete vlažnou až studenější vodou. Dávejte si pozor, ať jim nezatéká příliš do uší, nedělá to dobrotu. Po koupání ho pořádně vydrbejte a nechte buď proběhnout po bytě, nebo ho vyfénujte, ať se nezapaří.

Jestliže se ke koupi rozhodnete a stane se morče či křeček vaším členem rodiny, vždy klaďte vašim dětem na srdce, že pokud se neumí postarat o své zvířátko, už žádné nedostanou, dokud nedospějí.